Bedirhan Dökmeoğlu

Bedirhan Dökmeoğlu

[email protected]

Tüm bildiklerinizin 'Yalan' olduğunu söyleyen 5 belgesel önerisi

14 Mart 2021 - 17:05

Düşünsene kendini çok demokrat zannediyorsun, evrensel insansın, savunduğun dünya kadar doğrun var ve ezilenlerin yanındasın. Ancak bir yandan da sömürü düzeninin, cinayet ve işkencelerin tam ortasındasın. Hatta destek veriyorsun, kandırılmışsın ve doğru bildiğinin birçok şeyin yalan olduğu ortaya çıkmış.1- FORKS OVER KNIVES 

Reklamlar, güvendiğin bütün doktorlar ve endüstri sistemi seni bir yalanın içine aldı. Sağlıklı beslenme ve beslenme düzeni ile ilgili binlerce safsata ortaya çıktı. Ancak geçmiş ve bilimsel çalışmalar gizlendi hatta Amerika’da bin 100 aktivist öldürüldü. Çünkü sağlıklı beslenmenin yolu hayvansal ürün tüketme-mekten geçiyordu. Ancak hayvansal ürün sektörü bir o kadar güçlü ve kanlı.   

Bu belgeselde Amerikan’da yapılan çalışmalar sonucunda Caldwell Esselstyn ve beslenme biyokimyası profesörü T. Colin Campbell , “FORKS OVER KNIVES ” belgeselini hazırladı. Belgesel obezite, kardiyovasküler hastalıklar (Kalp ve damar hastalıkları) ve kanser de dahil olmak üzere pek çok hastalığın önlenebilir olduğunu öne sürüyor. Hem de bilimsel kanıtlar ile. 2-  EARTHLINGS

Belgesel sana giydiğin kıyafetlerin, kozmetik ürünlerinin, ayakkabının, yediklerin ve içtiklerinin katliamdan geldiğini söylüyor.
Hem de yüksek sesle, izlemesi belki de en ama en zor belgesel. 
İnsan türünün kullandığı hayvan kaynaklı ürünleri elde ederken kullandığı "insanlık dışı" yöntemleri anlatılıyor. Belgesel hayvanların maruz kaldığı kötü muameleyi "evcil hayvanlar", "yemek", "giysi", "eğlence" ve "bilimsel araştırma" başlıkları altında anlatıyor. Belgeselde yönetmenin çektiği görüntülerin yanında gizli kamera çekimleri ve haberlerden derlemeler de bulunuyor.

Earthlings, insanın ne kadar vahşileşebileceği hakkında hayal edebilecek limitleri bile aşarken, aslında "öteki" olarak görülen hayvanların insan zulmüne bilinenden çok daha fazla ve farklı şekillerde maruz kaldığını da açıkça gösteriliyor.3- WHAT THE HEALTH

Yıllarca desteklediğin en bilindik sivil toplum kuruluşları seni kandırdı. Gerçeği gizledi. Belki de en şaşıracağın belgesel bu olacak. 

What the Health , et, balık, yumurta ve süt ürünleri tüketiminin sağlık üzerindeki etkilerini eleştiren ve önde gelen sağlık ve ilaç kuruluşlarının uygulamalarını sorgulayan 2017 yapımı bir belgesel filmdir. Birincil amacı bitki bazlı bir diyeti savunmaktır.

Belgesel, birçok kesimden eleştiri aldı.  Ya çok sert bir şekilde doğruları söylediği için ya da yıllarca süregelen sömürü düzenine dur dediği için. 4- COWSPIRACY: SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİN SIRRI

Çevreci olduğunu düşünüp çöpleri ayırıyorsun, belki her daim yanında bez poşet taşıyıp alışveriş yapıyorsun, plastik kullanma-mak için kendi metal pipetini yanında taşıyor da olabilirsin, peki çevreye en büyük zararı ya yediklerinle veriyorsan?

Belgesel havadaki sera gazının yüzde 55’inin hayvansal ürün yetiştiren ve üreten endüstriden kaynaklandığını konu ediniyor. Bilimsel çalışmalar bunu gösterdi ancak ısrarla çevreci sivil toplum kuruluşları bunu inkar ediyor. Çünkü en büyük geliri hayvanları sömüren sistem üzerinden alıyorlar. Bu çevreci sivil toplum kuruluşlarında WWF ve Greenpeace de var.)
Çevreye hayvancılık üzerinden verilen zararı anlatan belgesel sadece sorunu göstermiyor içinde çözümü de barındırıyor. Bitkisel beslenme ile hem sağlıklı hem de sömürüsüz bir dünyanın mümkün olduğunu kanıtlıyor.5-   THE GAME CHANGERS (BELKİ DE EN ÇOK TARTIŞILAN BELGESEL)

Çıktığı günden itibaren tartışmaların ardı arkası kesilmedi. Büyük bir kitleyi hedef aldı ve doğru bildikleri her şeyin yanlış olduğunu gösterdi. Sporcular bu belgesel üzerine video üzerine video çekti. Karalamak için yarışa girdiler çünkü bitkisel beslenip kas geliştiren, madalya üstüne madalya kazanan, adını dünyaya duyuran vegan sporcuları anlattı.

Özellikle vücut geliştirme ile ilgilenenler bir türlü inanmak istemedi belgesele ancak hem tıbbi hem de fiziksel kanıtları sunuldu. 

Belgesel bitki temelli sporcuların birçok başarı öyküsünü kapsar, bilimsel çalışmalara atıfta bulunur ve sporcu olmayanlara kadar uzanan bitki bazlı diyetler için diğer argümanlara değinir. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum