Can Doker

Can Doker

[email protected]

Her medya grubundan maaş alan gazeteci değildir

19 Mayıs 2021 - 11:44 - Güncelleme: 19 Mart 2022 - 15:13

Ne günlere geldik.
Eskiden Ramazan ve Kurban bayramlarında anneannelerimiz, dedelerimiz, yaşlılarımız derdi; "Ah nerede o eski bayramlar" diye..

Şimdi daha 40-50'sindeki gazeteciler demeye başladı bunu; ne günlere kaldık, meslek nereden nereye geldi diye.. 

Bu ülkede gazetecilik bir dönem gururla söylenen, onurla yapılan kutsal bir meslekti. Şimdi geldiği nokta ise gerçekten içler acısı. Gencecik pırlanta gibi gençler "Gazetecilik" mesleğine aşık olarak üniversitelerde okuyor, mezun olup o büyük büyük gazete ve televizyonlarda işe başladıklarında -tabii iyi bir torpil bulurlarsa- ise maalesef mesleğin çürümüşlüğünün içinde kaybolup gidiyorlar, ya mesleği bırakıyorlar ya o çürümüşlüğün içinde yaşam giderlerini karşılamak adına sabrediyorlar. 

Ha sadece merkez medya değil çürümüş olan; kendisini 'solcu' ve 'muhalif' kimliğiyle tanımlayan, gazetecinin emeğini iliğine kadar sömüren ama lafa gelince işçi ve emekçi haklarını savunan muhalif gazetelerde de var o çürümüşlük. Hamuduyla götürüp, editöre asgari ücret artı 100 lira teklif edebilecek yüzsüzlüğe gelmişler onlar da. Başka bir zaman bahsederiz.

Ama gazeteciliğin geldiği korkunç noktayı Sedat Peker'in adeta Narcos tadında bölüm bölüm verdiği YouTube videolarında görmeye başladı insanlar. 

Öyle bir ülke düşünün ki, Türkiye'de gazeteci suç örgütü liderini ifşa edeceğine, suç örgütü lideri gazeteciyi ifşa ediyor. Berna Laçin'in aşı olması konusunu gazetecilik onuruna bağlayanlar bakalım ne yapacaklar şimdi? Akşam "Görüşen şerefsizdir" gibi iddialı bir şekilde kendisini savunan gazeteci, Sedat Peker tarafından ifşa edilince "Özür dilerim, inisiyatif kullandım, birkaç kez görüştüm" diyebiliyor.

Olayın üzerinden 12 saatten fazla geçti, hangi meslek örgütü bu konuyla ilgili açıklama yaptı? Bu 'gazetecinin' çalıştığı hangi kurum açıklama yaptı? Basın kartlarını istediği gazetecilere veren İletişim Başkanlığı bu 'gazeteci' hakkında açıklama yaptı mı?

Yapmadı.
Gazetecilik onuru bu ülkede hiç bu kadar ezilmedi.
Ama merak etmeyin; her medya grubundan maaş alan gazeteci demek değildi. 
Bugün 19 Mayıs; emin olun bu ülkede gazeteciliği ayağa kaldıracak binlerce pırlanta gibi genç var. Elbet bir gün gururla görürüz bunu. 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum