Derya Talay Güldik

Derya Talay Güldik

[email protected]

Kendinle ne kadar kalabilirsin? 

26 Temmuz 2021 - 15:56

Kendini keşfetme yolunda yapabileceğimiz en güzel ve verimli adımlardan biri de meditasyon'dur. İçsel huzuru yaşamanın bir yolu olan meditasyon kişinin sadece kendiyle kalabileceği, özüne yapacağı yolculuk adına güzel bir deneyimdir. Çokça karşılaştığımız, duyduğumuz, hakkında akademik araştırmalar yapıldığı bu meditasyon nedir peki? 

Latince "meditatio" kelimesinden türetilmiş meditasyon, yoga felsefesinde "dhyana" olarak geçmekte olup kişinin sükunete, iç huzura ve öz varlığına ulaşmasına imkan veren bir konsantrasyon tekniğidir. Kişinin yalnızca kendisi ile kalabildiği, üzerinde çalışıldıkça geliştirilebilir zihin ve duyu kontrolüdür. Bununla birlikte odaklanma ve konsantrasyon ile an içinde kalabilmektir. Dışarıdan bakıldığında hiç bir şey yapmadan durabilmek, kulağa ne kadar basit bir söylem gibi geliyor. Oysa düşüncelerin ardında, olduğun hal ile başbaşa kalabilmek ne kıymetli bir süreçtir. Kişinin kendisini kabul etme yolunda, öncesini ve sonrasını düşünmeden kendini dışarıdan gözlemleyebilmesi tamda "kendin için ne yaptın?" sorusuna en güzel cevaplardan biridir. Kendini kabul etmek demişken, insanın kendine yaptığı haksızlık başkasının ona yaptığından çok daha etkilidir. Pişmanlıklar, keşkeler, kendine kızmalar kendi önümüze koyduğumuz en büyük engellerdir. Kabullenme ve bunlardan edinilen bilgilerle yola devam edebilmedir önemli olan. 

Peki nasıl yapılır bu meditasyon? Öncelikle kişinin sadece kendi ile kalabileceği zaman ve mekan oluşturması sonrasında ise nefesine odaklanıp sakinliğe ve sükunete bırakması ile başlar bu süreç. Bu süre zarfında zihnimizde bizi oradan oraya savuran düşünceler içinde kaybolduğumuzu hissetsekte zamanla teslim olup ötesini görmeye başlarız. Düşüncelere direnmek yerine akmalarına izin vererek ancak içinde kaybolmadan anlayıp kabul ederek yol alabilmektir. Çok hızlı yaşamlar içinde bir oraya bir buraya savrulan bedenimiz ve zihnimiz için ne kadarda değerlidir kalabildiğiniz bu anlar. Zaman algısını şaşırtan bu deneyimde 5 dakika, 1 saat gibi geçmiş hissettirirken yaşanılan anın beynimizde yarattığı etki çok etkileyicidir. 

Düzenli yapıldıkça geliştirilibilen Meditasyona bilimsel açıdan baktığımızda muazzam değişimler yarattığı kanıtlanmış olup bunlardan en önemlisi olan "plastizite" yani beynin şekillenmesi ve gelişmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Meditasyonla beynimizde sınırlı sayıda üretilmiş olan nöron hücrelerini onaran ve bilgi aktarımı sağlayan, sinapslar üzerindeki olumlu etkiler akademik mecralarda kanıtlamıştır. Ne güzel bisey ki beynimizi, zihnimizi, bedenimizi onarabileceğimiz bir yöntem var ve bunun için zaman ayırmak çaba göstermek yeterli. Bununla birlikte hafıza kaybını önlerken, stres ve kaygıyı da azaltarak pozitif bakış açısı kazandırır. Öz farkındalığı geliştirirken aynı anda birçok onarıcı ve geliştirici etkiye sahip olan meditasyona artık dışarıdan bakmak yerine deneyimlemeye ne dersin. 

Namaste!

YORUMLAR

  • 0 Yorum