Hakan Özbek

Hakan Özbek

[email protected]

Sanatsız normalleşiyoruz

17 Haziran 2021 - 13:23 - Güncelleme: 17 Haziran 2021 - 16:39

Biliyorsunuz 1 Haziran’da kademeli normalleşmeye geçtik ancak buradaki ‘kademeyi’ kim neye göre belirliyor henüz belli değil. İktidarı elinde tutanlar ekonomiyi ‘canlı’ tutacak hamleler yapmayı normalleşme olarak görüyor, onun dışında kalan ‘şeyler’ ise normalleşmenin olmazsa olmazlarından değil. Yani para dönüyorsa sorun yok.

Diğer yandan tiyatrolar, sinemalar, kitap fuarları hepsi kendileri için de bir normalleşme bekliyor. Ancak Türkiye onlar için henüz normalleşmeye hazır değil. Çünkü orada iktidarın işine yarayacak bir ekonomi dönmüyor. Örneğin kitaptan KDV almıyor, bu da kasaya bir girdi olmayacağı anlamına geliyor. Diğer yandan kültür -sanat dışında her şeyden bolca vergi alınıyor. Kasa boş kalsa, siz hangisini seçerdiniz? Sanatı mı yoksa kahveyi mi?

Sanatçıysan kanıtla

Geçtiğimiz günlerde KREKSA Kültür Sanat Araştırmaları bir araştırma sonucunu kamuoyuyla paylaştı. Yayımlanan araştırma sonucuna göre, Türkiye’de Nisan-Mayıs döneminde sanatçıların kazançları 1000 Türk Lirasının altında kalıyor. Bu araştırmanın kapsamında ise besteci, yazar, editör, oyuncu, yönetmen, menajer gibi sektörün emekçileri yer alıyor.

Bu zor süreçte iktidar da boş durmuyor elbette. Diyor ki, “Madem siz 1000 Türk Lirası ile geçinebiliyorsunuz, o  zaman bir o kadar biz verelim size, ihya olun.”

Ama sonuçta hazineden para çıkacak, devlet öyle haybeden para verir mi? Vermez! İktidar diyor ki, sanatçıysan bize kanıtla. Peki sanatçı ne yapacak bunun için? Ses sanatçısıysan şarkı söyle, müzisyensen enstrüman çal, videosunu çek, bize gönder.

Pandemi desteğinde vatandaşın başvurusu yapmasını kaldıran, yoksulu biz belirler parayı ona göre pay ederiz diyen devlet, sanatçıyı belirleyemiyor. Demek ki ülkede sanatçıdan geçilmiyor. Maşallah bize.

Bir kitap önerisi: Boğul

İthaki Yayınları geçtiğimiz yıl Dominik asıllı Amerikalı yazar Junot Diaz’ın Oscar Wao’nun Tuhaf Kısa Yaşamı’nı yayımlamıştı. Diaz, bu eğlenceli romanında Oscar Wao karakterinden yola çıkarak bir ülkenin nasıl muz cumhuriyetine dönüştüğünü anlatıyordu. Okurunu hem güldüren hem de yüzleştiren Diaz, bu kitabıyla Pulitzer Ödülü’nü kazanmıştı.

İthaki Yayınları bu kez Diaz’ın Boğul adlı romanını Türkçeye kazandırdı. İlk kitaptan büyük keyif alan bir olarak Boğul’un da benzer bir keyif vereceğini düşünüyorum. Bu sıcaklarda, sıcak bir ülkede yaşananlara ortak olmak biz okurlara iyi gelecektir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum