Kırmızı Kalem

Kırmızı Kalem

[email protected]

Sedat Peker vs Demirören

06 Haziran 2021 - 13:06

Tüm Türkiye sabah 7 sıralarında yayınlanacak video için pazar günleri erken kalkıyor birkaç haftadır. Sedat Peker her hafta çoğu insanı şaşırtan iddialarına yenilerini ekliyor. Muhataplarından ise ya açıklama gelmiyor ya da açıklamamak(!) için bazı konuşmalar yapılıp konu kapatılmaya çalışılıyor. 

Geçtiğimiz hafta sinyali vermişti Sedat Peker, belliydi Demirören grubuna karşı söyleyecekleri vardı, bu hafta yani 9. videoda Sedat Peker aslında gazetecilerin bildiği gerçekleri açık açık milyonlarca kişiye tekrar söylemiş oldu. Ne dedi Sedat Peker özetle: 

"Bizim Pamukören var ya, şimdi biz gazeteyi bastık, Aydın Doğan kargaşalardan korktu, verdi yerleri. 750 milyon dolara. Aslında bir tanesi o kadar para verdi. Bu 750 milyon doları Ziraat Bankası verdi. Ziraat Bankası devletin, devletin kimin sizin.
Siz patronsunuz, vergi veriyorsunuz ya. 750 milyon dolar aldı, hiçbirini ödemedi. Ana parayı bırak faizlerini bile ödemedi...."

Bu açıklamalara nedense bazıları çok şaşırdı. Allah aşkına gerçekten kimse bilmiyor muydu Demirören'in kredi ile Doğan Medya'yı aldığını?

Peki Sedat Peker'in bu iddialarına Demirören tarafından bir cevap gelecek mi? Sanmam.
Biz bildiklerimizi anlatalım madem. Hani en son Hürriyet gazetesinden atılan onlarca kişinin hakkı olan tazminatlarını bile ödemeyip kapının önüne koyan Demirören hakkında. 

Şöyle; evet bizim sektörde olanlar bilir, kulaktan kulağa geldi zaten. Demirören Grubu Doğan Medya'yı Ziraat Kredisi ile aldı. Hatta o verilen kredi 2 yıl da ödemesiz alındı. Burada önemli olan Nisan 2020'den beri bu kredi taksitleri ödeniyor mu? 

Ödendiğini zannetmiyorum... Zira kulislerde son konuşulanlara göre şirket son istediği krediyi alamadı. Çalışanlarının 4 aylık maaş zammı farkını bile bu nedenle veremiyor. Bu iddia ne kadar doğru tabii ki gidip soramayız söylemezler, ancak Türkiye'nin en büyük medya gruplarından biri çalışanlarının maaş zam farkını Haziran ayında bile ödeyemiyorsa bir sıkıntı var demektir. 

Sedat Peker'in son videosundaki iddialar elbette hafta içi çok konuşulacaktır, ama burada önemli olan şu; Ziraat Bankası 1000 lira KYK borcu olan çocuklara icra gönderiyorsa ve milyarlarca lira kredi verdiği bir kurumdan para tahsil etmeyip icra yoluna gitmiyorsa burada büyük bir adaletsizlik var demektir. 

Neyse orası ayrı bir boyut; acaba neden Demirören çalışanlarının 4 aylık maaş zam farkını vermiyor? Başka bir kredi başvurusu yaptı mı? 

------

NOT: Demirören'in Ziraat Bankası'ndan aldığı kredinin detayları T24 ve Sputnik'te şöyle yer almıştı: Ziraat Bankası, 5 Nisan 2018 tarihli 10/10 sayılı yönetim kurulu kararıyla Demirören Medya Grubu'na kredi verilmesine onay verdi.  Kredinin şartları 10 yıllık bir geri ödeme sürecini içeriyor. Buna göre ilk 2 yıl Demirörenler bankaya ödeme yapmayacak. 'Doğan Medya'nın Demirören'e satışında Ziraat Bankası kredisi de kullanıldı' iddiası Ödemeler sonraki 8 yılda gerçekleşecek. 2+8 yıllık kredi ile Doğan Grubu için maddi kaynak büyük oranda yaratılmış oldu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum