Özgen Aydos

Özgen Aydos

[email protected]

6 yıl da geçse 60 yıl da geçse Cansel için susma

23 Şubat 2022 - 12:34

Bir not defterim var. Kadınların öldürüldükleri tarihleri, nedenleri ve katillerinin isimlerini yazıyorum. Mezarlığa dönen hafızamız arasında yitip gitmemeleri için. Bu ülkede yaşamak biraz da bu mezara ortak olmak çünkü; kimi mezarın müsebbibi kimi başında ağlayanı kimi öylece bakanı…

Adaletin pek de uğramadığı bu topraklarda çok kolayca cinayet işleniyor. İlla o tetiği çekmeye gerek yok. İşte böyle cinayetlerden biri Cansel Buse Kınalı cinayeti. Üzerinden tam altı yıl geçtiği için anımsatmak istedim biraz. Çokça rahatsız etmek kendimi ve sizleri.

17 yaşında bir lise öğrencisiydi Cansel. Bazı iddialara göre matematik öğretmeni Bayram Özcan’ın tecavüzüne uğradı. Kimi iddialara göre ise Bayram Özcan’la gönül ilişkisi vardı.  İddia haliyle kalmaya mevcut bir durum zira mahkeme tespit edemedi; Cansel ise çoktan öldü. Her iki durumda da kocaman bir suç unsuru karşımızda duruyor. Bir öğretmenin tüm koşul ve şartlarda görevi insan eğitmek ve ihtiyacı olan öğrencileri korumaktadır. Bayram Özcan öyle yapmadı. Öğrencisiyle yakın bir ilişkiye girmekten kaçınmadı. Bir çocuğun katili oldu. Bayram Özcan önce tutukladı daha sonra “Cebir tehdit ve hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ’Çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçlarından beraat ettirildi. ‘Çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik’ suçundan 4 yıl 2 ay ile ’Müstehcen fotoğrafları saklamak’ suçundan ise 10 ay ceza verdikten sonra, tahliyesine karar verildi. Cezası ertelendi ve 2016 yılında serbest bırakıldı. Yani Cansel’in öldüğü yıl. Her şey çok çabuk ilerledi. Normalde adalet ülkemizde çabuk tecelli etmez biliyorsunuz. Konu adaletsizlik olunca her şey çok hızlı ilerliyor.

Bayram Özcan’ı hep blurlu fotoğraflarıyla gördük. Yüzünü tanımamızın imkânı yok ama bir yerlerde onu tanıyan birileri vardır elbette. Belki hala öğretmenliğe devam ediyordur. Reşit olmayan bir genç kızla ve üstelik öğrencisiyle birlikte olan Bayram Özcan hala bir yerlerde yaşıyor. Islah edilmeden, cezalandırılmadan, yüzü bile net görünmeden. Cansel yaşıyor olsaydı bugün 23 yaşında olacaktı. Tam da hayatın başladığı noktada. Üniversiteye gidecekti belki, belki âşık olacaktı, belki çok umutsuz olacaktı geleceğinden ama bir geleceği olduğunu bilecekti. 

İntihar, toplumun cinayetidir. Cansel sadece kendisini öldürmedi. Geri kalmışlık, anlayışsızlık, korkaklık, göster oğlum abine pipini diyen zihniyetin bir adım bile ilerlememiş olması, günah dediklerimiz, ayıp bildiklerimiz, konuşamadıklarımız, konuşturulmadıklarımız, cezasızlık… Böylece yüzlerce kelime yazabilirim buraya ve ne yazık ki bir tek harf bile Cansel’i geri getiremez. Ama daha yüksek sesle bağırırsak, değişirsek, dönüşürsek, dönüştürürsek çevremizdekileri, bir insanın hiçbir koşul ve şartta başka birinden üstün olmadığını ve boyunduruğu altına girmesi gerekmediğini belletirsek anamız babamız dahil olmak üzere herkese, yönümüzü sadece kendimiz belirleyebilirsek tüm baskılara rağmen, istismar edildiğimizde suçlunun biz olduğunu düşünen herkese rest çekebilirsek ve elbette takım elbiseli kanunları bilen koca (!) insanlara kanunun adaleti sağlamak için olduğunu hatırlatırsak belki işte o zaman Cansel’den sonrasına dur diyebiliriz. Dur! Burada yaşanılması gereken koca bir hayat var! 

O kadar geç konuşmaya başladık ki bundan sonra susmamaktır vazifemiz. 6 yıl da geçse 60 yıl da geçse lütfen Cansel için susma. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum