Semra EFE

Semra EFE

[email protected]

5 adımda gözeneksiz bir cilt

12 Ocak 2022 - 10:52

Birçok kişinin ortak sorunu genişlemiş ve büyümüş gözenekler… Baş etmesi oldukça zor ancak bir o kadar basit. Nasıl olduğunu merak ediyor musunuz?Gözeneklerimiz Neden Büyür?

Kusursuz ve pürüzsün bir cildin en önemli kilit noktası, gözeneklerdir. Özellikle ergenlik çağı ve sonrasında pek çok cilt problemi ile birlikte geçen yılların da etkisiyle gözeneklerin yapısı bozulur.

Yoğun sebum üretimi, kir, metabolik atıklar, kozmetik kalıntıları, sigara, kirli hava, UV ışınları, cilt bakımının ihmali/yetersizliği, yetersiz nem, toksinler, yanlış ürün/uygulama tercihi ve doğal yaşlanma süreci gibi  pek çok iç ve dış faktörlere bağlı gözeneklerin yapısal niteliklerini yitirerek büyüyüp, genişleyebilir.Diğer bir etken ise cilt tipinizdir. Bazı kişilerde cilt tipi ile genetiğe bağlı olarak çok açık ve yaygın gözeneklere de sahip olabiliyor. Bu durum ise gözeneklerin yağ ve ter bezleri tarafından ayrı niteliklerde oluşturulmasıdır. Mesela çok yağlı ve karma ciltlerde yağ bezleri tarafından oluşturulan gözenekler oldukça büyük görünebilirler.

Gözenek Büyümesi Nasıl Giderilir?

Öncelikli olarak gözenek problemine neden olan durum ve etkenleri saptayarak kendimize bir yol haritası çıkarmamızda fayda var. Ancak bu konu profosyonel bir görüş gerektirdiği için bir uzmana danışmakta da fayda olacaktır.“Kabaca sizler neler yapabilirsiniz?” kısmına geçecek olursak; önceliğimiz iyileştirebileceğimiz veya ortadan kaldırabileceğimiz faktörlere yönelmek olacak.

Cilt Temizliği ve Bakımını Alışkanlık Edinin

İlk adım olarak cildimizin her bir noktasında nefes almasını sağlayan ve çevresel faktörlerle ilk teması sağlayan yapının gözenekler olduğunun bilince varmalıyız. Aynı bilinç ve farkındalık ile günlük, sabah ve akşam şeklinde, cilt tipi ve problemlerinize uyumlu bir temizlik/bakım rutini oluşturmanız gerekiyor.Aksi takdirde, cilt üzerinde iç ve dış faktörlere bağlı bulunan toksin ve atıklar temizlenmediği veya yetersiz bakım gördüğü için tıkanmaya başlar. Sonrasında ise, genişleyerek büyüme gösterir.

Cilt Tipi ve Problemlerine Uyumlu Tercihlerde Bulunun

Özellikle cilt temizliği ve bakımında kullanacağınız ürünlerin içerikleri, cilt tipi ve problemlerinize mümkün olduğunca uygun olmalı. Beraberinde ise ürünlere göre kullanım sıklığı, uygulama şekliniz gibi detaylar da oldukça önemli.

Mesela, yağlı veya karma cilde sahip bireylerde haftada 2-3 kere sebumu dengeleyen, arındırıcı etki sağlayan peelingler uygulanabilirken uygulama sayısı artırılırsa; cildin ihtiyaç duyacağı nem ve sebum da alındığı cilt ters reaksiyon gösterebilir. Daha çok sebum üretimi, ciltte hassasiyet ve doku bütünlüğünde bozulmaya bağlı cilt problemleri ve enfeksiyon gelişebilir.

Bu nedenle doğru ürünlerle, doğru periyotlarda ve doğru uygulama cilt sağlığı için oldukça önemli.


Her Daim Koruma

Cilt bariyerini güçlendirmek ile cilt sağlığını korumak doğru orantıya sahiptir. Sağlıklı bir ciltte ise gözenek problemleri çok daha nadir görünür. Bu nedenle yaz-kış demeksizin kapalı ortamlarda dahi düzenli bir SPF kullanımı şart.

Beraberinde ise cilt üzerinde besleyici, iyileştirici ve yatıştırıcı ürünlerle cilt bariyerini güçlendirmenizde fayda var.

Hijyene Önem Gösterin

Kabaca özetlemek gerekirse, gündelik yaşamınızın her anında hijyene ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Cep telefonu ile yaptığınız görüşmelerde kulaklık kullanımı, spor sonrası terinizi durulamak veya duş almak, mümkün olduğunca ellerinizi yüzünüze götürmemek gibi…Sağlıklı Yaşam

Ve her zaman olduğu gibi sağlıklı bir yaşam tarzını benimsek, bu noktada da geçerli. Dengeli beslenme, rafine ürünlerden uzak durmak, yeterli sıvı tüketimi, sigara ve alkol gibi zararlı madde kullanımında bulunmamak gibi…

Yaşantınızda sağlayabileceğiniz değişikler ile gözenek problemlerinizi minimalize etmek için temel kuralları derledik. Ancak daha ileri durumlarda medikal ve estetik uygulamalara ihtiyaç duyabilirsiniz. Yatışmayan ve tekrarlayan gözenek problemleri için bir uzmandan yardım almanızda fayda var.

YORUMLAR

  • 0 Yorum