Semra EFE

Semra EFE

[email protected]

Atopik ciltler için cilt temizleme önerileri

23 Nisan 2022 - 09:30

Cilt tipi, stabil bir faktör değildir. Genetik faktörlerin haricinde metabolik veya çevresel faktörlere maruz kalarak değişebilir. Ancak bazı ciltler diğer cilt tiplerine nazaran daha atopiye eğilimi çok daha yüksektir.Çok daha hassas ve alerjik bir cilde sahip kişilerin, maruz kaldığı bu durum çoğunlukla genetiktir. Kısaca bu durum epigenetik faktörlerle ilişkili olduğu için değiştirilemez ancak baskılanabilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey ise; cildinizi tanıyarak artı ve eksilerini saptayarak avantaj elde etmektir. Eğer cildinizi yakından tanıyarak gözlemleyebilir ve reaksiyonları yorumlayabilirseniz cildinizi kontrol altına alması çok daha kolay olur. 


Hassas Cilt Nedir?

Öncelikle hassas yani "atopik" cilt kavramının ne demek olduğuna bir göz atalım. Hassas ciltler rutinde reaksiyona neden olmayan faktör veya unsurlarla temas haline geçtiğinde; kızarıklık, gerginlik, kaşınma, yanma, batma veya acı gibi hissiyatların gerçekleştiği bir cilt tipidir. En ufak veya ani ısı değişimleri, cilt bakım ürünleri veya stres seviyesi gibi pek çok unsur cilt bütünlüğü üzerinde bir tehdit oluşturabilir. Çoğu unsura karşı "reaksiyon" oluşturmaya genetik olarak kodlanmıştır. 
Çoğunlukla cilt kalınlığı oldukça incedir. İnce bir örtüyü anımsatan bir yapıya sahiptir. Damar yapıları ise yüzeysel olduğu için rahatlıkla kılcal damar görünümü fark edilebilir.  Hassas ciltlerin diğer ciltlerden farklı bir diğer özelliği ise ya çok kuru ya da çok yağlı olması da denilebilir. Cilt bütünlüğünün çoğunlukla bozulmuş veya bozulmaya meyilli olması ile de ilişkilendirilebilir bu durum. Bu nedenle sedef, egzama veya rozasea gibi kronik cilt problemlerine de yatkındır.

Komplike ve reaktif bir yapıya sahip olduğu için hassas ciltler, bakımı ve bakımda kullanılacak ürünlerin de oldukça özel olması gerekir. Hassas ciltlerde daha çok kimyasaldan uzak, hipoalerjenik ve irritasyona neden olmayacak cilt bakım ürünleri ve uygulamaları ile cilt bakımı sağlanmalıdır. 


Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Hassas ciltlerde bakımın en önemli detayı; güvenilir, cildinize uyum sağlamış stabil ürün ve uygulamalardan yol alarak ilerlemektir. Bu nedenle cildinizde mikro hasarlara dahi neden olmayacak, güvenle uygulama imkanı sağlayan az ve öz ürünlerle cilt bakım rutini oluşturmak gerekir.

Temizleme ise; herhangi bir cilt bakımı rutininin ilk ve en önemli adımıdır. Ancak cildiniz hassas ve atopiye eğilimli ise;  doğru yüz yıkama ürünü ve tekniğini seçerken doğru tercihlerde bulunabilmek çok daha zordur.

Hassas veya yüksek oranda reaktif bir cildiniz varsa (kimyasallar ve kokulardan kolayca tahriş oluyor veya kızarıklığa, kızarıklıklara ve tahrişe meyilliyseniz), sert içeriklerden uzak durmanız ve daha nazik ürün ve yöntemleri tercih etmeniz önemlidir.

Özellikle cildinizde derin ve etkili bir arındırma istiyor olsanız dahi; soft yapı ve işleyişe sahip ürünleri incelemenizde fayda var. Yüz temizleme ürünlerinin yanı sıra bu noktada en çok "peeling" yani cilt eksfoliasyonu sağlamak için tercih edeceğiniz ürün ve tekniklere özellikle dikkat etmeniz gerekiyor. İçeriğinde partikül, granül, tanecik veya kimyasal içeren ürünlerden şiddetle uzak durmanız gerekecektir. 

Hassas cilt bakımında tercih ettiğiniz ürünler ve uygulama tekniğinin yanı sıra dikkat etmeniz gereken bazı detaylar daha vardır. Çok soğuk veya çok sıcak su ile cilt temizliği sağlamak cilt için, tahriş edici olabilir. Üstelik cildinizin ihtiyaç duyduğu sebumun çoğunluğunun yitirilmesine de neden olur. Kir ve atıkların ciltten uzaklaştırılması için normal veya ılık su kullanmanız yeterlidir. 
Cilt temizliği için popüler bir hal alan; cilt temizleme aparatları veya cihazları da hassas ciltler için riskli olabilir. Ciltte tahriş, kızarıklık gibi durumlara yol açabilir. Bu nedenle atopik bir cildiniz var ise en güvenlisi ellerinizi kullanmaktır. Parmak uçlarınızı kullanarak cilt temizleyici ürünleri, çok baskı kurmadan mini masaj hareketleri ile cildinize uygulamanız yeterli.

Hassas ciltler bazen çok kuru yada yağlı olabiliyor. Eğer siz kuru veya kuru olmaya meyilli bir hassas cilde sahipseniz çok sık aralıklarla cilt temizliği yapmayın. Cildinizin doğal nem ve beslenmesi için gerekli olan sebumun ciltte kalmasına müsade edin. Ancak makyaj vs. yapıyorsanız misel veya cilt temizleme sütlerinden de faydalanabilirsiniz. Ama en doğrusu cildinizi sadece akşamları yıkamak olabilir. Makyaj veya gün içinde biriken kir ve toksinlerden kurtulmak için akşam cilt temizliği çok daha idealdir. 
Hassas Cilt Bakımında Aranacak ve Kaçınılması Gereken Detaylar
Hassas ciltler için cilt temizleme rutini oluştururken; içeriğindeki bileşenler ve formülasyonlar, diğer cilt tiplerine nazaran çok daha önemlidir. Bu nedenle cilt temizleyici ürün ve uygulamalar söz konusu olduğunda bazı etkinliklerden ödün vermemenizde fayda olacaktır. 

En güvenlisi ise bilinmedik, alışagelmemiş ve komplike formül ve prosedürlerden kaçınmaktır. Hassas ciltler için etkinliği kanıtlanmış, hipoalerjenik ve uzun yıllardır tanınan bileşik ve formüllere sahip ürün ile tekniklerin kullanılması en doğrusudur.

Ancak bu durum kişiselleştirilmeli. Mesela aloevera çoğu cilt için yatıştırıcı, besleyici ve nemlendirici bir yapıya sahip olsa da atopik ciltlerde aksi durumlara yol açabilir. Bu nedenle cildinizde ilk kez kullanacağınız bileşen veya formüller söz konusu olduğunda mutlaka ince bir cilt üzerinde yama testi yapmanız şart. 

Emin olduğunuz ve güvenilir bileşenler veya formüller söz konusu olduğunda ise; kalite ve saf olmasına da özen göstermeniz gerekiyor. Mesela hyaluronik asit ciltte var olan ve %99.8 oranda her cilt tipi için güvenlidir. Ancak saf ve yüksek kaliteye sahip olması durumda!

Diğer bir taraftan paraben, alkol, parfüm, sülfat gibi kimyasallardan bahsetmiyoruz bile. Bu ve benzeri kimyasallar atopik ciltler için oldukça risklidir. Yüksek tahriş ve hatta alerji gibi ciddi reaksiyonlara yol açabilir. 

Haricinde ise hidroksi asit veya retinoid grubundaki bileşenlerde ise kademeli ve çok daha kontrollü bir kullanım mümkün olabilir. Cildinizin tolere edebildiğinden emin olmadan, normal bir cilt gibi sıradan bir prosedür uygulamasanız, çok daha iyi olur. 

Hassas ciltlerin en çok ihtiyaç duyduğu şey ise; cildin nem dengesini ve cilt bütünlüğünü koruyarak cilt bariyerini güçlü tutabilmektir. Bu noktada ise en büyük yardımcılarımız hyaluronik asit, peptidler ve seramidler gibi aktif bileşenlerdir. Cildi beslerken yatıştırma, düzenleme ve onarma özelliğine sahip bileşenlerden zengin bir cilt bakım rutini düzenlemeniz gerekir. 


Hassas Ciltler İçin En Uygun Cilt Temizleyici

Hassas ciltler için temizleyici seçimi yaparken cildinizdeki sebum oranını baz almanızda fayda vardır. Ancak bizler sizlere fikir verebilmek adına tüm atopik ciltlerin kullanıma uygun ürün önerilerinde bulunacağız.


Bioderma Sensibio Yüz Temizleme Jeli

Jel bir formülasyona sahip olsa da cildi kurutmayan bir yapıya sahiptir. Hassas ve nem kaybı yaşayan ciltler için oldukça idealdir. İçeriğinde herhangi bir granül, tanecik gibi partiküller barındırmadığı için güvenle uygulama imkanı sağlar. 

Hassas ciltlerde görülen olumsuz reaksiyonların baskılanmasına yardımcıdır. Göz çevresi gibi ince ve nazik ciltlerde dahi reaktif bir duruma neden olmaz. Sabah ve akşam kullanıma uygundur. Nemli cilde, mini masaj hareketleri ile köpürterek uygulayabilirsiniz.
Kiehl's Ultra Facial Cleanser

Tüm cilt tipleri için formalize edilmiş olsa da; kuru ve atopik ciltler için oldukça başarılıdır. Şeker kamışından elde edilmiş glikozitin ana bileşen olarak kullanıldığı bu formül, cildin doğal nem dengesini korumaya yardımcı sebum ve lipitlerin ihtiyaç duyulan kısmının kaybedilmeden cilt temizliğinin yapılmasını sağlar. Cilt pH ını düzenleyerek, cilt bariyerinin korunması ve güçlendirilmesine de katkı sağlar. SkinCeuticals Gentle Cleanser

Kuru ve hassas ciltler için formüle edilmiş; cilt bariyerinin güçlendirilmesini hedef alarak cilt temizliği sağlayan bir diğer üründür. Losyon ile krem arasında sütü anımsatan bir yapısı vardır. Cilt temizliği sonrasında dahi cildin nemli kalmasını sağlayarak gerginlik, kaşıntı veya kuruluk gibi semptomların baskılanmasında etkilidir. Neostrata Restore Facial Cleanser 

Atopik ciltler söz konusu olduğunda hidroksi asitler tehlikeli olabilir. Ancak aralarında en etkili ve güvenilir olanı PHA dır. NeoStrata'nın bu ürünü ise ciltte derinlenmesine temizleme sağlama yetisine sahip PHA dan zengin bir formüle sahiptir. Aynı zamanda cilt temizliği haricinde, cildin yapılandırılması ve onarılmasında da oldukça etkindir. The Ordinary Squalane Cleanser 

Likit bir yapıya sahip bu formül hassas ciltler için çok iyi bir alternatiftir. Formülü içerisinde lipofilik esterlerin haricinde squalane içerir. Bu nedenle dengeleyici ve antialerjik bir yapıya sahiptir. Komedojenik değildir. Cilt temizliği ile birlikte makyaj temizleyici olarak da kullanılabilir. 

Uygulama yaparken ürün ilk etapta bir merhem dokusunu anımsatsa da; su ve masaj ile temas ettiğinde yağı anımsatan bir kıvama dönüşür. Durulandığında ise ciltte nemli bir hissiyat bırakır. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum