Semra EFE

Semra EFE

[email protected]

Cilt bakımında Retinol mucizesi

02 Aralık 2021 - 13:16

Muhtemelen, pek çoğunuz konu cilt bakımı olduğunda “retinol”u duymuşsunuzdur. Cilt üzerinde sağladığı çoklu kompleks anti-aging etki ve cilt yenileme üzerindeki etkisi ise tartışılmaz.

Ve artık sizlerle “retinol” içeren ürünlerini, cilt bakımınıza eklemek istiyor; ancak nasıl kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız bu yazımız sizlere rehberlik edebilir!“Retinol” Cilt Bakım Rutinine Nasıl Dahil Edilir?

Retinol; anti-aging çoklu etki sağlayan, cilt yenilenmesi ve onarılmasında efektif olarak pek çok marka tarafından ürünler içerisinde kullanılan güçlü bir bileşendir.

Aslına bakacak olursak sadece retinol değil, “retinoid” grubu içerisinde yer alan pek çok bileşen benzer etkilere sahiptir. Ancak tek bir farkla! “Retinol, diğer retinoid çeşitlerine oranla çok daha güçlü etki gösterir.

Bir çeşit A Vitamini türevinden geliştirilmiş olan retinol; kolajen üretimi için cildi teşvik eder. Sağlıklı kolajen üretimini tetikleyerek ciltte onarım, yapılandırma ve tazelenme sağlar.

Daha çok yaş alma, genetik ve dış faktörlere karşı belli bir yaştan sonra görülmeye başlayan; ince çizgilenmeler, kırışıklıklar, elastikiyet kaybı, pigmentasyon problemleri, cilt tonu eşitsizlikleri, akne veya skar izleri gibi pek çok cilt probleminde iyileşme sağlamanıza yardımcı olur.

Çoklu ve etkileyici faydalarını göz önüne alacak olursak, uzmanlar tarafından neden sevilerek, önerildiğini daha iyi anlıyoruz.  Sizler de uzmanlara kulak verip, retinol içeren ürünleri artık cilt bakımınız içerisine dahil etmek istiyorsanız, bilmeniz gereken bazı detaylar var.

Maksimum Fayda Sağlamak İçin “Retinol” Nasıl Uygulanmalı?

Retinol, başlı başına mucizevi etkilere sahip ve oldukça güçlü bir bileşen. Ancak maksimum fayda sağlamak ve gözle görülür sonuçlar almayı hızlandırabilmek için retinolu nasıl kullandığımız da bir oldukça önemli.

Daha önce retinol ve benzeri retinoid grubu içerisindeki diğer bileşenleri hiç kullanmadıysanız eğer; ilk etapta cildinizde kuruluk, hassasiyet ve atopik reaksiyonlar gelişebilir. Bu nedenle ilk kez kullanım sağlayanlar için düşük konsantrasyona sahip %0.25 veya %0.3 retinol içerikli ürünler kullanılması en doğru olandır.

Düzenli uygulama sonucunda, cildinizin verdiği reaksiyon veya tepkileri gözlemleyerek ürün konsantrasyon oranı zamanla artırılır.

Retinol içeren ürünleri, daha çok akşam cilt bakım rutinine eklenmesini tavsiye ederiz. Çünkü retinol, güneş hasarına neden olabilecek bir yapıya ve etki mekanizmasına sahiptir. Bir nevi retinol; güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi daha duyarlı bir hale getirir de diyebiliriz.

Cildi gün içerisinde güneş ışınlarına karşı yeterince koruyamadığınız takdirde farklı cilt problemlerine de neden olabilir. Bu nedenle retinol içeren ürünleri ilk etapta akşam rutini içerisinde kullanmaya başlayın.

Her akşam ufak bir bezelye büyüklüğünde retinol içeren üründen alarak cildinize uygulamalısınız. Birkaç hafta boyunca cildinizi gözlemlemeyi unutmayın. Özellikle bu süreç içerisinde ciltte; kuruma ve incelme görülebilir. Bu nedenle retinolün yanında cildinizi yoğun olarak nemlendirecek ve cilt bariyerini güçlendirirken tahrişi azaltacak formülasyona sahip ürünler kullanmalısınız.

Düzenli uygulama sonrasında, gözle görülür sonuçlar alabilmek için ise acele etmemeniz gerekiyor. Çünkü retinol içerikli ürünler; cildi iyileştirmeye, onarmaya ve yenilemeye cildin en alt tabakasından başlar. Kısacası gözle görülür somut sonuçlar almak için ortalama 8-16 hafta gibi bir süreye ihtiyacınız var.

Retinol içeren ürünlerden maksimum fayda sağlamak ve doğru bir uygulama yapmak istiyorsanız; beraberinde kullanacağınız ürünlerin içeriklerinin de oldukça önemli olduğunu unutmayın.Daha anlaşılır olması adına; hızlı, etkin ve maksimum fayda alarak retinolü cilt bakımınıza nasıl dahil etmeniz gerektiğine dair örnek bir rutinden bahsetmek gerekirse;

- Öncelikle cildinizi temizleyin.
- Göz çevresi bakım ürünlerinizi uygulayın. Cilt temizliğinin ardından göz çevresi bakımı çok da alışkın olduğumuz bir sıralama değil. Ancak retinol, göz çevresi ince bir cilt yapısına sahip olduğu için tahriş edici olabilir. Böylelikle göz çevrenizi koruyarak, tahriş riskini minimalize etmiş olursunuz.
- Cildiniz tamamen kuruduktan sonra ise; nemlendirici veya esans, serum gibi onarıcı özelliğe sahip ürünlerden tüm yüze uyguluyoruz. Cilt ne kadar kurumuş görünse de cilt nemli kalmış olabilir. Bu nedenle hemen retinol içeren ürünü uygulamıyoruz. Çünkü cilt nemli kaldığı takdirde, retinol daha kolay cilt altına doğru emilim sağlar ve tahrişe neden olabilir.
- Sonrasında ise artık retinol içeren ürüne geçebiliriz. Bezelye büyüklüğünde bir miktar
üründen alarak T bölgesinden başlayın ve tüm yüze uygulayın.
- Hemen arkasından ise nemlendirici kreminiz ile bakımı bitirin.
- Dip not olarak belirtelim. Nemlendirici, serum, esans gibi ürünlerin EGF( growth factor-büyüme faktörleri) ve peptidleri içermesi alacağınız faydayı olumlu yönde etkiler.
- Gündüz bakımında ise; C vitamini içeren ürünler serbest radikallere bağlı hasarı iyileştirmede etkili olduğu için retinol içeren ürünler kullanırken, mutlaka kullanmalısınız.

​​​​​​​

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum